Tråd og trådvarer

Trådkurve og trådnet

Tråd:
Bukkeradius:
Rejfning:
Materialer:

Ø 3-16 mm
Radius 3 og opefter
Ø 5-16 mm
Vi lagerfører blanktrukket, rustfri, syrefast og galvaniseret tråd, og vi arbejder gerne med andre materialer efter forespørgsel.

FK Trådindustri producerer alle typer trådnet og trådkurve. Lige fra kurven under barnevognen, der bærer bleer og småindkøb til det armeringsnet, der bærer betonbygninger. Også garderobeskabe, køkkener, møbler og butiksinventar nyder godt af trådkurvene fra FK.

Vi har skarpt fokus på at levere en ensartet og høj svejsekvalitet. Vores højteknologiske svejseceller benytter den nyeste mellem- frekvens svejseteknologi og kan blandt andet svejse tredimen- sionelle emner af høj kvalitet. Vores dygtige medarbejdere har lang og bred erfaring med alle typer net i de fleste materialer.

Vi producerer både simple net og komplette kurve i den færdigheds- grad, der passer ind i dit videre forløb – lige fra rå net på paller med henblik på videre forarbejdning til en malet og færdigpakket kurv. Vi bukker løsningen, så den passer til dig.

”Vi betragter FK Trådindustri som en samarbejdspartner frem for en leverandør. De giver os en yderst kompetent sparring, og hvis de kan se, at noget kan gøres smartere eller billigere, melder de tilbage til os, så både produkt og pris optimeres. Vi møder stor fleksibilitet og velvilje til at tilpasse processerne, så de matcher vores produktion. FK holder, hvad de lover, og alle medarbejdere er utroligt hjælpsomme. FK Trådindustri er en god jysk virksomhed, man altid kan stole på.”

– Henrik Birk Jespersen, direktør, Odder Barnevognsfabrik

barnevogn

Har du en forespørgsel på et produkt? 

Vi har en bred erfaring med stort set alle typer trådbukning - har du en forespørgsel på et produkt, så kontakt os endelig.